O plebiscycie

Plebiscyt |
O plebiscycie

Szanowni Państwo,

Zapraszamy Państwa do udziału w plebiscycie, którym "Gazeta Wyborcza" i TVN pragną razem uhonorować 25. rocznicę wolnej Polski.

W drodze ogólnonarodowego głosowania chcemy wyłonić ludzi, którzy w ostatnim ćwierćwieczu stali się symbolami zmian, bez których dzisiejsza Polska byłaby z pewnością gorsza. Ludzi, z których jesteśmy dumni.

Ci, którzy wywalczyli Polsce wolność, którzy siedzieli w więzieniach, kręcili korbą powielaczy w podziemnych drukarniach, redagowali podziemne pisma, strajkowali, stali na barykadach - zostali w wolnej Polsce zauważeni i docenieni. Dziś cieszą się uzasadnioną, choć czasem jeszcze zbyt małą wdzięcznością.

I choć bez nich nie byłoby dziś wolnej i demokratycznej Polski, to wykonali tylko pierwszą część bardzo ważnego zadania. To, co przyszło potem, wcale nie było łatwiejsze - trzeba było zagospodarować zdobytą wolność. Rewolucyjna euforia trwa krótko, a ludzka skłonność do wyrzeczeń szybko się wyczerpuje.

Prawdziwym bohaterem staje się wówczas ktoś, kto potrafi poderwać siebie i innych do długotrwałego pozytywistycznego wysiłku, ktoś, kto potrafi zamienić heroizm czasu walki na heroizm codziennej pracy.

W naszym plebiscycie chcemy właśnie pokazać bohaterów "drugiego etapu", bohaterów zdobytej wolności: wizjonerów, ludzi z pasją, Judymów, Siłaczki, budowniczych szklanych domów, liderów społecznych i biznesowych.

Ludzi, którzy nie czekali, aż ktoś da im pracę, ale sami tworzyli miejsca pracy i dawali ją innym.

Ludzi, którzy zamiast brnąć w utarte schematy, idą pod prąd - z dobrym skutkiem.

Ludzi, którzy choć sami niekiedy potrzebowali pomocy, pomagając sobie - pomagają innym - wytyczając kierunki, pokazując drogę.

Ludzi, którzy zamiast myśleć o tym, co Polska może zrobić dla nich, myśleli, co oni mogą zrobić dla Polski. Którzy w wolnej Polsce byli i są dla nas autorytetem i wzorem, służyli i będą służyć naszemu krajowi.

Szukamy wybitnych postaci i osobowości w pięciu dziedzinach życia społecznego: nauka, kultura, biznes, sport, społeczeństwo.

Mogą to być osoby szerzej nieznane, które żyją wśród nas, ale zasługujące na to, by je pokazać. Nawet jeśli nie zdobędą zaszczytnego tytułu, przemówią swoim przykładem, poprzez swoje dzieło. Powinni ich zobaczyć inni.

Nie robimy plebiscytu pośród polityków, którzy pracę dla kraju winni traktować jako swój zawodowy obowiązek. Jak wiemy, bywa z tym różnie. Każde wybory są dla nich plebiscytem. Tym razem to nie my będziemy na nich głosować. Niech oni zagłosują na nas.

Choć wielu wśród tych, którzy istotnie zmienili nasz kraj, już nie żyje, w tym plebiscycie chcemy uhonorować tylko żyjących. Po to, by mogli nas dalej prowadzić i być dla nas wzorem. W czasach, kiedy coraz trudniej o autorytety i o ważne głosy w codziennej debacie, takich ludzi szczególnie potrzebujemy. Dlatego apelujemy: przyłączcie się do nas! Wybierzmy wspólnie ludzi wolności!

Przy tej okazji rozpoczynamy też w "Gazecie Wyborczej" wielką dyskusję o tym, co nam sięudało wspólnie zrobić w ostatnim dwudziestopięcioleciu. Jak doceniliśmy i wykorzystaliśmy naszą wolność? Co jeszcze powinniśmy zrobić, żeby nam wszystkim było z tą wolnością lepiej? Zapraszamy wszystkich do wspólnej debaty.

Adam Michnik Redaktor Naczelny "Gazety Wyborczej", Markus Tellenbach Prezes Grupy TVN

Zapraszamy też na nasz profil na Facebooku >>>

Więcej na stronie wyborcza.pl >>>

Tutaj znajdziesz formularz zgłoszeniowy >>>

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
tvnpix