Szkła kontaktowe zyskały sobie wyjątkowo szerokie grono zwolenników. Korzystają z nich osoby aktywne, które borykają się z różnymi wadami wzroku. Są one znacznie wygodniejsze i dyskretniejsze w noszeniu niż okulary. Jednak posiadacze szkieł kontaktowych, powinni o nieodpowiednio zadbać. Jak więc można utrzymać je w najwyższym standardzie higienicznym?
Spis treści:
ToggleSoczewki kontaktowe sprawnie korygują wady wzroku. Jednak warto zauważyć, że są one wyjątkowo delikatne, a już najmniejsze uszkodzenie na ich powierzchni może sprawić, że nie będą się one nadawały do użytku. Co więcej, soczewki do oczu zakłada się bezpośrednio na powierzchnię gałki ocznej. Jest ona wyjątkowo subtelna i wrażliwa, a nawet najmniejszy patogen, może doprowadzić do groźniej infekcji. Z tego też powodu, soczewki kontaktowe wymagają stałej pielęgnacji – o ile nie są one przeznaczone do jednorazowego użytku.
Jednym z najważniejszych aspektów dbania o soczewki do oczu, jest ich codzienna dezynfekcja i sterylizacja. Służy od tego specjalny pojemniczek – najczęściej otrzymuje się go w zestawie, a także płyn do soczewek. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każdy płyn do soczewek będzie odpowiednim wyborem. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tego środka, które należy dopasować idealnie do rodzaju szkieł kontaktowych.
Płyn do soczewek ma je nie tylko czyścić, ale także i zachować odpowiedni poziom ich nawilżenia. Obecnie, najpopularniejszymi rodzajami tego preparatu są:
Płyn do soczewek, to nie jedyne rozwiązanie w zakresie ich pielęgnacji. W sprzedaży można znaleźć także dedykowane krople do oczu i żele, które również wykazują się podobnym działaniem. Są one w stanie pielęgnować soczewki do oczu, a jednocześnie dbać o samą powierzchnię gałki ocznej.
Wybór płynu do soczewek do oczu powinien bazować na ich specyfikacji. Jest to istotne z tego powodu, że nieodpowiednio dobrany płyn do soczewek, może je nawet zniszczyć lub poważnie uszkodzić. Wówczas nie będzie można dalej z nich korzystać. Dla przykładu, płyn dezynfekujący/czyszczący nie sprawdzi się w przypadku soczewek do oczu miękkich – wyrób ten jest przeznaczony do modeli twardych, gdyż nie wpłynie on na ich powierzchnię i strukturę. Soczewki do oczu miękkie powinny być zaś przechowywane w płynie wielofunkcyjnym lub innym płynie do oczu wrażliwych – o ile zachodzi taka konieczność. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja soczewek warunkuje ich poprawne działanie.