Michał Wiśniewski – lider zespołu Ich Troje to wyjątkowa postać na polskiej scenie muzycznej. Utalentowany artysta jest nie tylko wokalistą, ale również aktorem, autorem tekstów, filantropem, przedsiębiorcą, prezenterem telewizyjnym. Znany nie tylko ze swojej twórczości, ale również życia prywatnego – wielokrotnie żonaty, był wielokrotnie opisywany przez plotkarskie media. Poznaj Michała Wiśniewskiego, jakiego jeszcze nie znasz – życie prywatne i kariera artystyczna.
Spis treści:
ToggleMichał Wiśniewski urodził się 9 września 1972 roku w Łodzi. Ma młodszego brata. Jego ojciec Andrzej, był uzależniony od alkoholu. Kiedy rodzice Wiśniewskiego rozwiedli się w 1975 roku, młodszy syn zamieszkał z mamą, a starszy czyli Michał z ojcem, który niedługo później został aresztowany. Grażyna Wiśniewska, mama Michała, która pracowała w opiece społecznej, straciła prawa rodzicielskie do syna, dlatego Michał trafił do Domu Dziecka w Grotnikach. Chłopiec mieszkał w kilku rodzinach zastępczych. W 1986 roku ponownie spotkał się ze swoim ojcem, który następnego dnia (11 września 1986) popełnił samobójstwo. To właśnie jemu, Wiśniewski poświęcił utwór „Tango straconych”.
Jako nastolatek zamieszkał w Bonn, u siostry swojego ojca – Wiesławy. W Niemczech uczył się w niemieckim gimnazjum oraz szkole muzycznej, gdzie pobierał lekcje gry na fortepianie. Rok później wrócił do Polski, ale zerwał kontakty z mamą, która uzależniła się od alkoholu. W Polsce zamieszkał z ciocią i poszedł do zawodowej szkoły budowlanej. Pracował w hurtowni cebuli, był też monterem wysokościowym. W latach 90-tych otworzył biuro tłumaczeń, a kilka lat później wprowadził plastikowe karty rabatowe, dzięki współpracy z Instytutem Papierów Wartościowych w Monachium, udostępniając karty dla Orbisu i Polskich Linii Lotniczych. Już jako dorosły mężczyzna, pogodził się ze swoją mamą i pomógł jej wyjść z nałogu.
W 1994 roku, Michał Wiśniewski poznał Jacka Łągwę, z którym rozpoczął współpracę, jako producent musicalu „Wielki testament” Francoisa Villona, w którym sam też śpiewał. Następnie założyli pierwszy w Łodzi i w kraju klub karaoke.
Muzycy poznali w klubie Magdę Pokorę (Magda Femme), która wygrała organizowany przez nich casting muzyczny i zaprosili ją do stworzenia projektu muzycznego Ich Troje. W 1996 roku weszli we współpracę z firmą fonograficzną Koch i wydali pierwszy singiel zapowiadający ich pierwszy album studyjny. 9 lipca 1996 roku zagrali na placu Henryka Dąbrowskiego w Łodzi pierwszy wspólny koncert, a 9 września wydali album „Intro”. Krążek w ciągu zaledwie czterech miesięcy został sprzedany w ponad 50 tys. egzemplarzy i uzyskał status złotej płyty. Po zerwaniu współpracy z wytwórnią Koch, Michał Wiśniewski założył własne studio nagrań w swoim domu pod Łodzią. 24 maja 1999 wydali drugi album „3”, którego promowali singlem „A wszystko to… (bo ciebie kocham)!”. W trakcie przygotowań do trzeciego albumu, z zespołu odeszła Magda Femme i zastąpiła ją Justyna Majkowska. 4 czerwca 2001 wydali album „Ad. 4”, którego promowali singlem „Powiedz”. To właśnie ten album przyniósł im nieprawdopodobną popularność. Wygrali nagrodę publiczności konkursu Premier podczas 38. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Album „Ad. 4” uzyskał status diamentowej płyty stając się najlepiej kupowaną płytą w kraju.
1 stycznia 2002 roku wydali album „Koktajl”, który zawierał utwory z pierwszych dwóch płyt, a już 16 maja tego samego roku wydali kolejny album „Po piąte… a niech gadają”. Płyta ponownie okazała się hitem i zyskała status diamentowej. W tym czasie, zespołowi podczas koncertów, towarzyszyła grupa taneczna, której choreografką była Marta Wiśniewska. W maju 2003 roku, zespół Ich Troje wystąpił z piosenką „Keine Grenzen – Żadnych granic” w finale Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentując Polskę i zajęli 7 miejsce w finale.
Po dobrym występie na Eurowizji, Ich Troje wydali album „Keine Grenzen”. Wtedy też z zespołu odeszła Justyna Majkowska, a nową wokalistką została Anna Świątczak, która swój angaż zwyciężyła w programie „Szansa na sukces”.
Zespół Ich Troje został rozwiązany w 2004 roku, ale już w 2005 ponownie reaktywował się. Pod koniec 2009 roku z zespołu odeszła Anna Świątczak, a jej miejsce zajęła norweska piosenkarka polskiego pochodzenia – Jeanette Vik. Kolejna zmiana wokalistek nastąpiła w 2011 roku, wówczas żeńskim głosem w zespole została Justyna Panfilewicz – odeszła z zespołu w marcu 2013 roku, a jej miejsce zajęła Marta Milan, która rolę pełniła do 2017 roku. Zastąpiła ją Agata Buszkowska, ale już w 2019 roku odeszła a jej miejsce zajęła Anna Świątczak.
W lipcu 2022 roku, Ich Troje wydało 10 album „Projekt X”.
Michał Wiśniewski próbował również swoich sił, jako solowy artysta, jednak to właśnie z zespołem Ich Troje zyskał największą sławę.
Życie miłosne Michała Wiśniewskiego było śledzone przez fanów i media. Lider Ich Troje miał, aż 5 żon. Jego pierwszą wybranką była Magda Femme, pierwsza wokalistka Ich Troje. Małżeństwo trwało od 1996 do 2001 roku. Drugą żoną gwiazdora, została Marta Mandrykiewicz, czyli Mandaryna. Była żoną Michała Wiśniewskiego w latach 2002-2006. Trzecią żoną, była Anna Świątczak, również wokalistka Ich Troje. Małżeństwem byli w latach 2006-2011. Kolejne małżeństwo zawarł z Dominiką Tajner w latach 2012-2019 . Od 2020 roku żoną Michała Wiśniewskiego jest Pola Wiśniewska.
W przeszłości Michał Wiśniewski miał również związki homoseksualne.
Michał Wiśniewski ma pięcioro dzieci:
W ciągu całej działalności zespołu Ich Troje, wydano 10 albumów muzycznych:
Kompilacje (albumy zawierające różne utwory z płyt zespołu):
Albumy wydane w solowej karierze Michała Wiśniewskiego: