Opiekunowie osób starszych, trwale lub czasowo unieruchomionych, doskonale wiedzą, że muszą zachować odpowiednią czujność w kontekście pielęgnacji ich skóry. Pacjenci w takim stanie są wyjątkowo narażeni na powstawanie odleżyn, które mogą przerodzić się w bolesne rany, a następnie martwicę tkanek. Wobec tego, czym dokładnie są odleżyny, jakie są ich przyczyny oraz objawy?
Spis treści:
ToggleOdleżyny to zmiany obejmujące wierzchnią warstwę skóry, które następnie mogą rozprzestrzenić się także na tkanki mięśni oraz kości. Odleżyny przyjmują postać bolących ran, którym może towarzyszyć wysięk, aczkolwiek nie jest to regułą. Są one w stanie znacząco obniżyć jakość życia pacjenta powodując długotrwały dyskomfort. Najprościej można powiedzieć, że odleżyny są klasycznym przykładem uszkodzenia skóry, spowodowanym jej głębszym ubytkiem, a nawet postępującą martwicą. Proces ich leczenia jest dość długi i żmudny, jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków i optymalnej pielęgnacji, będzie można przywrócić pacjentowi pełny komfort.
Jak zostało to już wspomniane, odleżyny najczęściej powstają w przypadku pacjentów leżących, a także osób starszych. Odleżyny: https://sudocrempolska.pl/jak-leczyc-odlezyny-u-starszej-osoby/ , jak wskazuje przytoczona strona, są spowodowane długotrwałym, jednostajnym uciskiem na obszar ciała z wypukłością kostną. Dokładniej mówiąc, odleżyny powstają w wyniku zaburzenia krążenia krwi w tkankach skóry. Efektem tego jest ich niedotlenienie, które następnie doprowadza do postępującej martwicy. Warto zauważyć, że każde odleżyny mogą ewoluować. W praktyce oznacza to, że jeśli nie będą one leczone, mogą rozszerzyć się także na tkanki głębokie. Istnieje także szereg czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się odleżyn. Do nich można zaliczyć np. przyjmowanie niektórych leków, choroby krążenia, cukrzycę czy otyłość.
Należy mieć świadomość co do tego, że odleżyny pojawiają się stopniowo. Początkowe stadia ich powstawania można po prostu przeoczyć, gdyż nie dają one wyraźnych objawów. Opiekunowie osób leżących powinni jednak zachować odpowiednią czujność. Odleżyny w pierwszym stadium ich rozwoju można wyleczyć w dość prosty i skuteczny sposób. Na samym początku odleżyny przyjmują postać czerwonej plamy, której towarzyszy obrzęk. Pacjenci na tym etapie dopiero zaczynają odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort. Następnie rany zaczynają przybierać coraz bardziej zaogniony kolor, a także zaczynają otwierać się jej brzegi. Następnym etapem jest pojawienie się wysięku, co jest oznaką tego, że odleżyny właśnie zaczynają obejmować kolejne tkanki. Pacjenci na tym etapie odczuwają już znaczący ból i dyskomfort, a rany są wyjątkowo narażone na infekcje.
Odleżyny to przede wszystkim ból i dyskomfort dla pacjenta. Pojawia się więc konieczność szybkiej reakcji, by przynieść podopiecznemu ulgę. W tym celu zaleca się przede wszystkim zaopatrzenie się w odpowiednie środki pielęgnacyjne. Jednym z najlepszych preparatów, które są obecnie dostępne w sprzedaży jest Sudocrem. Pobudza on naturalną zdolność skóry do regeneracji, a także pomaga obudować je warstwę ochronną. Dodatkowo będzie chronił on ranę przed rozwojem zakażeń i infekcji. Opiekunowie powinni także:
Warto podkreślić, że odleżyny w zaawansowanym stadium wymagają profesjonalnej opieki i odpowiednich opatrunków. W przypadkach, kiedy rana jest sącząca się, pojawiają się trudności z gojeniem, a pacjent odczuwa coraz większy ból, zalecana jest konsultacja ze specjalistą.
Odleżyny to proces postępującej martwicy tkanek, któremu można zapobiegać. Profilaktyka odleżyn zakłada chociażby zakup odpowiedniego materaca, który zredukuje jednostajny nacisk na powierzchnię skóry. Oczywiście koniecznej jest także utrzymanie odpowiednich standardów higienicznych oraz dbanie o wierzchnią warstwę skóry. Powinna ona być stale nawilżana oraz myta przy pomocy odpowiednich środków, wzmacniających jest naturalną barierę ochronną. Ważna jest także zmiana diety i utrzymanie poprawnej wagi pacjenta.
Powyższy artykuł nie jest poradą lekarską. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.