Chyba dla każdego rodzica dziecko jest jego największym skarbem, dlatego nikt, kto nie był w sytuacji, w której jego uciekające dziecko znikło z domu, nie jest w stanie wyobrazić sobie nerwów i obaw, jakie taka sytuacja ze sobą niesie.
My pragniemy pomóc w tej ciężkiej sytuacji, dlatego podpowiadamy kilka istotnych informacji na ten temat i rzeczy, które można zrobić, aby się przed taką sytuacją uchronić lub mieć więcej możliwości, jeśli już do niej dojdzie.
Spis treści:
ToggleUcieczka z domu jest dla dziecka poważną decyzją, często najpoważniejszą, jaką przyszło mu podjąć w swoim krótkim życiu. Wiąże się to z ogromnym stresem i obawami o to, co się może wydarzyć. Dlatego, jeśli dziecko decyduje się na taki krok, to musi mieć ku temu poważne powody. W naszej opinii, kiedy dziecko ucieka z domu to musi być więc mocno zdesperowane. Przyczyny takiej sytuacji muszą być więc dla niego na tyle trudne do zniesienia, że decyduje się na ryzykowne rozwiązanie.
Zobacz również: Jak zrzucić brzuch po ciąży bezpiecznie i skutecznie?
Przykładem takiej niemożliwej do zniesienia sytuacji może być i najczęściej jest znęcanie się nad nim. Osobami odpowiedzialnymi za to są niestety najczęściej osoby najbliższe, czyli rodzice, rodzeństwo, bliska rodzina, znajomi, czy koledzy ze szkoły. Innymi przyczynami ucieczek z domu mogą być:
Kiedy rodzic wychowujący uciekające dziecko zderzy się z najgorszym, czyli ucieczką z domu, to wbrew pozorom może zrobić całkiem sporo. Pierwszym i podstawowym krokiem powinno być zgłoszenie sytuacji na policję.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że popularne przekonanie o tym, że należy poczekać 48 od zaginięcia wywodzi się z hollywoodzkich filmów i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawę możesz zgłosić niezależnie od upływu czasu, jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że coś może dziecku zagrażać.
Możesz też sprawdzić, czy jakieś z jego rzeczy, na przykład laptop albo smartfon, nie zniknęły. Porozmawiać z jego najbliższymi znajomymi i sprawdzić ulubione miejsca. Idealnie też by było, jeśli wcześniej udało ci się na jego telefonie zainstalować aplikację historia przeglądania taką jak mSpy.
Dzięki temu możesz sprawdzić, gdzie znajduje się jego telefon, jak również sprawdzić ostatnio przeglądane strony czy ostatnie wiadomości na portalach społecznościowych.
Ucieczka z domu nieletniego konsekwencje, jakie ona ze sobą niesie, są problemem zarówno dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Dlatego najlepiej jest do takiej sytuacji w ogóle nie dopuścić. Najlepszym sposobem na to jest wyeliminowanie problemów, które w pierwszej kolejności doprowadziły do tak desperackiego zachowania. Żeby jednak móc to zrobić musisz nauczyć się rozmawiać ze swoim dzieckiem i poznać jego zmartwienia i obawy.
Zwykłe pytanie „jak było w szkole” i zaakceptowanie odpowiedzi „dobrze” to zdecydowanie za mało. Musisz wsłuchać się w potrzeby swojego dziecka i nauczyć się z nim szczerze rozmawiać. Zrób wiec wszystko, co w twojej mocy, aby wasz dom był dla niego bezpieczną przystanią, w której może poczuć się swobodnie i powiedzieć o tym, co je dręczy.