Wrażliwa skóra jest bardzo często skłonna do przesuszenia, ale i powstawania niedoskonałości. Ze względu na szkodliwe czynniki zewnętrzne szybko pojawiają się na niej zaczerwienienia. Dziś podpowiemy jak dbać o męską wrażliwą skórę. Poznajcie ABC skutecznej pielęgnacji.
Spis treści:
ToggleOczyszczanie skóry z sebum i nagromadzonych zanieczyszczeń w nocy czy w ciągu dnia jest niezbędne dla zachowania jej świeżości i zdrowego wyglądu, a także bariery hydrolipidowej. Ta ostatnia odpowiada za ochronę przed przenikaniem do skóry toksyn i innych czynników drażniących. W jej składzie znajdują się zarówno białka, ceramidy, lipidy, jak i kwasy tłuszczowe. Jeżeli równowaga jest zaburzona, to należy uzupełniać braki zapewniając odbudowę, nawilżenie albo odżywcze działanie. Do oczyszczania wrażliwej męskiej skóry warto wybrać produkty głęboko nawilżające zawierające mocznik czy kwas hialuronowy, a jednocześnie o lekkiej konsystencji. Płyn micelarny może bardzo dobrze się sprawdzić, bo nie wymaga spłukiwania i nadaje się do każdego rodzaju cery, nawet tej bardzo wrażliwej. Zawiera micele, które wiążą zanieczyszczenia i je usuwają, zatrzymują też w skórze wodę, chroniąc przed jej odparowywaniem. Dobrze przygotowują skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Co tydzień należy wykonywać peeling, który pozwoli pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Dobrze sprawdzi się enzymatyczny, np. z papainą.
Ważne jest odpowiednie zmiękczenie zarostu przed goleniem. Należy sięgnąć po produkt, który w razie ewentualnego skaleczenia będzie od razu koił skórę. Żel do golenia może zawierać panthenol czy też alantoinę o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych. Oczywiście można też wybrać krem do golenia. Przed zastosowaniem kosmetyku warto skórę rozgrzać. Do tego celu sprawdza się bawełniany, gorący ręcznik. Dzięki temu produkt będzie szybciej i lepiej się wchłaniał. Po nałożeniu produktu do zmiękczania zarostu trzeba odczekać kilka minut przed przystąpieniem do golenia. Istotne znaczenie ma też przygotowanie maszynki z odpowiednim ostrzem. Zamknięty grzebień lepiej sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry, gdyż zmniejsza ryzyko zacięć. Warto też golić się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.
Po goleniu należy łagodzić podrażnienia spowodowane pociągnięciami maszynki. Już w trakcie golenia trzeba ją po każdym pociągnięciu oczyszczać, tak by zachowała swoją ostrość i by ryzyko podrażnień zostało maksymalnie zniwelowane. Niemniej jednak zaczerwienienie czy szczypanie może występować. Chwila nieuwagi może też spowodować skaleczenie. Dlatego warto sięgnąć po balsam po goleniu do skóry wrażliwej. Taki produkt może zawierać łagodzącą alantoinę, ale i nie zawiera alkoholu przez co nawilża skórę i jej nie przesusza. Zawartość ałunu pozwala zatamować drobne skaleczenia i przyspiesza ich gojenie. Kosmetyki po goleniu muszą mieć kojące działanie, by skóra stała się odżywiona i odprężona. Po zastosowaniu balsamu i jego wchłonięciu można sięgnąć po krem, np. przeciwzmarszczkowy czy zawierający witaminę C. Ten ostatni zapobiega przebarwieniom. Wrażliwa męska skóra nie musi być często zaczerwieniona i podrażniona, wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, by skóra była promienna i odpowiednio chroniona.