Michał Żebrowski to jeden z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Znany z takich ról jak: Tadeusz Soplica, Jan Skrzetuski czy Geralt z Rivii. Założyciel i dyrektor Teatru 6. Piętro jest ikoną polskiego kina. Dowiedz się więcej o tym słynnym aktorze.
Spis treści:
ToggleMichał Żebrowski urodził się 17 czerwca 1973 roku w Warszawie. Jego rodzicami są Tadeusz Żebrowski – inżynier, aktywnie działający niegdyś w harcerstwie oraz Bożena Urbańska-Żebrowska. Z rodzicami miał bardzo dobre relacje, w wywiadach przyznawał, że jest wdzięczny rodzicom, którzy wspierali jego drogę zawodową. Aktorstwo było jego pasją od dziecka – brał udział w wielu szkolnych przedstawieniach, konkursach recytatorskich i zajęciach teatralnych.
Żebrowski uczył się w Szkole Podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego w Śródmieściu. Tam uczył się również przyszły prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. On i Żebrowski byli najlepszymi kolegami.
Następnie Michał Żebrowski ukończył prestiżowe XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie. Po uzyskaniu wykształcenia średniego, zdał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studiował w latach 1991-1995.
Pierwsze kroki przed kamerą, Żebrowski postawił jeszcze jako student szkoły teatralnej. Zagrał wraz z Robertem Gonerą w telewizyjnym dramacie „Samowolka” w 1993 roku. Następnie, również w 1993 roku, pojawił się na ekranie wraz z Beatą Ścibakówną i Igorem Przegrodzkim w thrillerze „Wynajmę pokój”.
Na scenie teatralnej, zadebiutował w roli Jimmy’ego Portera w sztuce „Miłość i gniew” w 1994 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, w którym występował w latach 1995-1996.
W 1995 roku otrzymał nagrodę Jana Machulskiego podczas XIII Łódzkiego Przeglądu Szkół Teatralnych. Był związany z takimi teatrami jak: Ateneum im. Stefana Jaracza, Teatr Narodowy, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Nowa Praga, Teatr Komedia, Teatr Wielki.
Michał Żebrowski zadebiutował na ekranie kin w filmie historycznym Filipa Bajona „Poznań 56″ z 1996 roku. Rok później wystąpił również w pięciu odcinkach serialu „Sława i chwała”. Rozpoznawalność i popularność przyniosła mu pamiętna rola Jana Skrzetuskiego w adaptacji książki Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” (1999) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Za rolę w tym filmie, Żebrowski otrzymał nominację do nagrody „Orła” w kategorii najlepsza główna rola męska.
W tym samym roku wcielił się w kolejnego literackiego bohatera, Jana Soplicę w adaptacji poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Co więcej, po premierze filmu została wydana płyta „Zakochany Pan Tadeusz” z dwunastoma fragmentacji książki, recytowanej przez Żebrowskiego. W 2000 roku otrzymał nagrodę „Wiktor”, „Złotą Odznakę” w Złotej Piątce plebiscytu „TeleRzeczpospolita”, a także „Złotą Kaczkę”.
Kolejną literacką rolą, w którą wcielił się Żebrowski, był Geralt z Rivii w filmie „Wiedźmin” na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Za rolę Białego Wilka, otrzymał nominację do Orłów w kategorii najlepsza główna rola męska.
Żebrowski zagrał w dramacie historycznym i biograficznym Romana Polańskiego „Pianista” w 2002 roku. W 2003 zagrał główną rolę w filmie Jerzego Hoffmana „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Jedną z ważniejszych i nagradzanych ról w karierze Michała Żebrowskiego była rola Wojciecha Winklera w dramacie Magdaleny Piekorz „Pręgi”. Za ten występ otrzymał nagrodę Złotej Kaczki, statuetkę Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześniu oraz kolejną nominację do nagrody „Orły”. Wcielił się w księdza Jana, nosiciela wirusa HIV w filmie Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył…” w roku 2005. Następnie zagrał w rosyjskiej produkcji „Rok 1612” wcielając się w hetmana Kibowskiego.
W marcu 2010 roku wraz z Eugeniuszem Korinem założył Teatr 6. piętro w Warszawie. Od stycznia 2012 Żebrowski gra w serialu „Na dobre i na złe” jako profesor Andrzej Falkowicz. Za tę rolę otrzymał aż cztery „Telekamery”.
Michał Żebrowski był w związku m.in. z Moniką Pęcikiewicz z którą studiował aktorstwo, tancerką baletową Magdaleną Krawczykowską, spekulowano o jego romansie z partnerką z planu „Ogniem i Mieczem” Izabellą Scorupco. Aleksandrę Adamczyk, swoją przyszłą żonę Żebrowski poznał… gdy ta miała zaledwie 5 lat. Ich rodziny przyjaźniły się ze sobą. Dopiero wiele lat później ich drogi ponownie się skrzyżowały i oboje wpadli sobie w oko. Wzięli ślub 20 czerwca 2009 roku. Mają czwórkę dzieci: trzech synów oraz córkę. Aleksandra Żebrowska jest młodsza od swojego męża o 15 lat.
Mieszkają na Podhalu i prowadzą gospodarstwo ekologiczne.
Filmy:
Seriale: