Solange i Krzysztof Olszewscy – lekarka stomatolog i inżynier. Założyciele fabryki i firmy Solaris Bus & Coach S.A. – producenta m.in. autobusów i tramwajów. To właśnie od imienia Solange, wywodzi się nazwa „Solaris”. W 2013 roku, magazyn Forbes, umieścił ich na 18 miejscu w rankingu najbogatszych Polaków. Poznaj historię marki Solaris oraz ich twórców.
Spis treści:
ToggleSolange urodziła się 4 stycznia 1951 roku w Warszawie. Jest polską przedsiębiorczynią, była prezeską Solaris Bus & Coach, a z wykształcenia jest dentystką. Imię Solange, na cześć George Sand, a właściwie jej córki, wybrali jej dziadkowie. Jest absolwentką Wydziału Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. Podczas stanu wojennego, wraz z mężem Krzysztofem Olszewskim i dwójką dzieci, zamieszkała w Berlinie Zachodnim. Tam pracowała na stanowisku adiunkta na wydziale Stomatologii Dziecięcej, w katedrze zajmującej się leczeniem trudnych dzieci. Małżeństwo po powrocie do Polski, od 1995 zaangażowało się w działalność rodzinnego przedsiębiorstwa Neoplan Polska Spółka zo.o., a następnie Solarisem.
Solange jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet 2011 roku – według rankingu niemieckiego magazynu gospodarczego „Handelsblatt”. Jest aktywną społeczniczką – zajmuje się współpracą polsko-niemiecką w sferze gospodarczej i kulturalnej. Za swoje zasługi otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez Prezydenta RP. Angażuje się również w działalność charytatywną. W 2012 roku, utworzyła Fundację Zielonego Jamnika – na rzecz ludzi i zwierząt. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu, a także członkiem Polskiej Rady Biznesu.
Krzysztof Olszewski urodził się 26 listopada 1951 roku we Wrocławiu. Krzysztof Olszewski jest absolwentem Politechniki Warszawskim, ukończył kierunek budowa maszyn. Posiada również uprawnienia rzemieślnicze w dziedzinie mechaniki samochodowej. Razem z żoną pracował dorywczo w Szwecji, a dzięki zarobionym pieniądzom zakupił połowę warsztatu samochodowego w Warszawie. Działalność gospodarczą zaczął w 1976 roku. Po wybuchu stanu wojennego zamieszkał na 14 lat w Niemczech. Po powrocie do Polski, w latach 1994-1995, zajmował się dystrybucją w Polsce produktów niemieckich autobusów neoplan. W 2001 roku, Olszewski odkupił udziały w firmie i zmienił nazwę Neoplana na Solaris Bus&Coach. W 2021 wraz z żoną zajął 47 miejsce na liscie najbogatszych Polaków magazynu Forbes, posiadając majątek wyceniony na 1,3 mld zł. Za swoje zasługi został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP.
Solaris Bus & Coach produkuje autobusy niskopodłogowe, międzynarodowe, trolejbusy i tramwaje. Jednak w aktualnej ofercie, nie ma już autokarów turystycznych i tramwajów. W 2016 roku, Solaris, jako pierwsza europejska firma zaprezentowała seryjnie produkowane autobusy z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. Droga do sukcesu nie była jednak prosta, ale dzięki wytrwałości Krzysztof i Solange podbili rynek europejski. Pierwszy autobus niskopodłogowy od Olszewskiego, kupiła Warszawa w 1994 roku. Niebawem również prezydent Poznania, Wojciech Kaczmarek zakupił 150 autobusów miejskich. Połowę z nich miał zrobić Neoplan. Warunkiem przystąpienia do przetargu, było zlokalizowanie firmy w Poznaniu, jednak niemiecki producent nie chciał się na to zgodzić – było to zbyt duże ryzyko inwestycji w Polsce. Ponieważ Solange miała bardzo dobre stanowisko, jako adiunkt na Wydziale Stomatologii Dziecięcej na Uniwersytecie w Berlinie, małżeństwo Olszewskich miało spore oszczędności.
Dlatego Krzysztof postanowił zaryzykować własne pieniądze i ubiegać się o dodatkowy kredyt, aby wybudować fabrykę autobusów. Jednak żaden z banków nie chciał udzielić małżeństwu pożyczki. Powodem było ryzyko budowania hali, dla jednego zamówienia. W końcu jednak, udało im się uzyskać kredyt z Banku Handlowego. Produkcja w Neoplan Polska rozpoczęła się w marcu 1996 roku. Po ukończeniu zlecenia dla miasta Poznań, firma stała się liderem na polskim rynku autobusów niskopodłogowych. Niestety, nastał kryzys kiedy okazało się, że zagraniczne konstrukcje nie były przystosowane do polskich dróg – przez co szybko rdzewiały, dlatego Krzysztof Olszewski postanowił produkować nierdzewną konstrukcję. W tym samym czasie niemiecki Neoplan został przejęty przez MAN. Krzysztof postanowił odkupić resztę swoich udział od MAN-a aby móc samodzielnie kierować firmą. Ponieważ tym razem nie mogli liczyć na pomoc żadnego banku – pieniądze pożyczyli od znajomym.
Solaris to efekt wspólnej pracy małżeństwa Olszewskich. Logo Solaris, czyli zielonego jamnika wymyśliła Solange. Autobusy są długie i niskopodłogowe – stąd przypominają nieco jamnika. Firma prężnie się rozwijała, a każdego roku sprzedaż Solarisów wzrasta. W pierwszym roku działania przedsiębiorstwa, pracowało tu 36 osób, w kolejnych latach liczba ta wzrastała, w 2005 roku firma zatrudnia już 1000 pracowników, a w 2018 liczba ta przekraczała 2300 osób w samej Polsce i około 300 osób w zagranicznych przedstawicielstwach.
Krzysztof Olszewski pełnił funkcję prezesa spółki w latach 1994 – 2008, następnie prezesem była Solange w latach 2008 – 2014, 2014 – 2015 i 2016-2018. Od 2018 r prezesem jest Javier Calleja, ponieważ firma częściowo stała się hiszpańską marką. To nie koniec Solarisa, ale inwestycja która nadała spółce nowego potencjału i rozwoju.
Historia Krzysztofa i Solange Olszewskich to niezwykła opowieść o wytrwałości i wierze w potencjał swojej wizji. Myśli o własnym przedsiębiorstwie, Krzysztof miał jeszcze, jako student Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej, kiedy pracował w warsztacie samochodowym zdobywając uprawnienia od czeladnika po mistrza. Solaris stał się liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich. Ponadto Solaris realizuje wiele działań, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji na środowisko. W 2017 r. 75% odpadów, powstałych na skutek działalności firmy poddano recyklingowi, a pozostałe 25% zostało przetworzonych na paliwo alternatywne. Dzięki temu, żadne z odpadów nie trafiło na wysypisko. Solaris wspiera również swoich pracowników. W 2012 roku otworzono jeden z pierwszych w Wielkopolsce, przyzakładowy żłobek z myślą o dzieciach pracowników. Był to gest wsparcia, aby pomóc rodziny w pogodzeniu życia zawodowego i rodzinnego.
W 2014 roku, Solange i Krzysztof Olszewscy zostali wyróżnieni w plebiscycie Gazety Wyborczej i Telewizji TVN „Ludzie Wolności”, którego celem było uhonorowanie osób, które w ostatnich 25 latach przyczyniły się do pozytywnych zmian w Polsce. Pozostali nagrodzeni w plebiscycie to: