Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to coraz częściej wybierana forma opodatkowania w firmach. Przedsiębiorcy decydują się na nią, ponieważ stawki podatku są atrakcyjne. W dodatku wyliczanie zobowiązania jest dość proste. Sprawdź, jak samodzielnie rozliczyć ryczałt.
Spis treści:
ToggleRyczałt od przychodów ewidencjonowanych opiera się na wypracowanym przez firmę przychodzie. Nie można więc odliczać kosztów jego uzyskania. Stawka podatku zależy od wskazanego przychodu, który podlega opodatkowaniu. Wynosi od 2% do 17%. Rozliczając się ryczałtem, można zaoszczędzić na składce zdrowotnej, której kwota zależy od przedziału przychodu osiągniętego w skali roku. Rozliczanie księgowości jest zatem uproszczone. W tym miejscu możesz dowiedzieć się więcej o rozliczaniu stawki 8,5% na ryczałcie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-8-5-procent-kiedy-go-stosowac.
Opodatkowanie ryczałtem bardzo często wybierane jest przez osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą. Na taką formę opodatkowania decydują się też m.in. spółki cywilne osób fizycznych czy spółki jawne. Trzeba jednak pamiętać, że przychód osiągnięty w poprzednim roku podatkowym nie może być wyższy niż 2 mln euro. Na ryczałcie nie można też stosować ulg i odliczeń, takich jak na skali podatkowej (np. rozliczenie z małżonkiem). Nie można odliczać m.in. rat leasingu samochodu, rachunków za energię czy abonamentu telefonicznego.
Wbrew pozorom rozliczenie podatku ryczałtowego jest dość proste. Najpierw należy obliczyć kwotę przychodu, czyli sumy sprzedaży produktów lub usług. Następnie uwzględnia się odliczenia i składkę ZUS. Później obliczyć należy podstawę opodatkowania dla poszczególnych stawek i należny podatek. Podstawę opodatkowania można uzyskać, odejmując odpowiedniej proporcji odliczenia od kwoty przychodu dla poszczególnych stawek (jeśli rozliczasz się na kilku). Aby dowiedzieć się, jaką zaliczkę na podatek wpłacisz, należy pomnożyć wynik przez właściwą stawkę ryczałtu.
Najwygodniej rozliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w formie elektronicznej. Jako przedsiębiorca możesz również skorzystać z niektórych ulg – również na ryczałcie. Są to m.in. ulga na Internet, ulga termomodernizacyjna i rehabilitacyjna. Do ulg wlicza się również wpłaty na IKZE czy odliczenie darowizn. Należy pamiętać o obowiązku rzetelnego ewidencjonowania przychodów.
Aby prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, należy płacić za podatek oraz składać deklaracje w terminie. Korzystając z miesięcznego rozliczenia, podatek należy zapłacić do 20 dnia miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie. Jeśli rozliczasz się kwartalnie, rozlicz się do 20 dnia miesiąca po zakończeniu danego kwartału. Chcąc rozliczać firmę ryczałtem, można wybrać taką opcję podczas rejestracji w CEIDG.
Na ryczałcie nie mogą rozliczać się niektórzy przedsiębiorcy. Wśród nich są m.in. reorganizujący działalność, samozatrudnieni świadczący usługi dla byłego pracodawcy, apteki, firmy zarabiające na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych czy handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Artykuł sponsorowany