W internecie można znaleźć wszystko: nie tylko wszystkie interesujące nas informacje, ale też wiele inspiracji, a niekiedy nawet… kłopoty. Szczególnie, kiedy nie zachowuje się odpowiedniej ostrożności w zakresie transakcji finansowych online. Na jakie oszustwa w sieci można trafić? Jak się przed nimi skutecznie chronić?
Spis treści:
ToggleOfiarą oszustw finansowych w internecie można paść coraz łatwiej. Wynika to chociażby z tego, że oszuści stosują coraz więcej sztuczek, aby wyłudzić od internautów pieniądze. Tylko w ciągu jednego tygodnia w marcu 2024 r. zespół ds. zwalczania oszustw w sieci CERT Polska zablokował 300 fałszywych stron internetowych, które podszywały się pod wizerunek Wojciecha Cejrowskiego. A w ciągu niespełna pół roku 2024 r. zidentyfikowano ponad 14 tys. domen oferujące fałszywe inwestycje1.
Oszuści internetowi poszukują coraz nowszych sposobów wprowadzania użytkowników globalnej sieci w błąd w celu wyłudzenia pieniędzy. Do najpopularniejszych należą właśnie strony internetowe podszywające się pod znane osoby czy instytucje finansowe (np. banki), wirusy podszywające się pod kontakty w sieciach społecznościowych i wysyłające komunikatorami internetowymi prośbę o przelew lub BLIK czy też serwisy obiecujące ogromne zyski przy stosunkowo niewielkich inwestycjach.
Niestety ofiarą oszustwa można paść również w przypadku zbiórek internetowych. Oszuści stosunkowo często poprzez grę na emocjach, wzruszającą historią czyjejś choroby, czy nieszczęścia próbują uśpić czujność osób, które chcą wesprzeć potrzebującego pomocy. Oczywiście nie wszystkie internetowe zbiórki są fałszywe. Wręcz przeciwnie: te organizowane za pośrednictwem portali konkretnych fundacji, które dokładnie weryfikują osoby wystawiające zbiórki, są prawdziwe i bezpieczne. O wiele gorzej jest z prośbami o wsparcie wystawionymi na mało znanych portalach czy wysłanych bezpośrednio do nas np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Do tego rodzaju próśb należy podchodzić z ogromną rezerwą, a przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy warto zweryfikować wiarygodność konkretnej zbiórki (np. poprosić o dane fundacji, pod którą jest rzekomo prowadzona dana zbiórka). Bardzo często jest też tak, że oszuści wykorzystują do swoich działań aktualne wydarzenia. Doskonałym tego przykładem jest historia zbiórki na nowy samochód dla mężczyzny, który miał wypadek z kolumną rządową byłej premier. Fakt, że społeczeństwo pokazało w tym przypadku swoją solidarność, a zbiórka sięgnęła 150 tys. zł, chociaż jej celem było skromne 5 tys. zł. Jednak sama nie była założona przez ofiarę wypadku, a jej założyciel przywłaszczył sobie zebrane środki. Na szczęście w tym przypadku oszust został ukarany karą roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz karą grzywny w wysokości… 139 tys. zł2.
Inna sytuacją, w której łatwo można stracić pieniądze, są społeczne zrzutki na nowe biznesy. Pomysłodawców wielu start-upów pozyskali środki na rozwój biznesu właśnie w ten sposób. Jednak crowdfunding, czyli „zrzutka” na realizację czyjegoś pomysłu biznesowego, nie daje donatorom pewności, że przekazane przez nich środki zostaną przeznaczone właśnie na ten cel. Oczywiście nie wszystkie akcje crowdfundingowe są nieuczciwe, jednak warto mieć z tyłu głowy, że wspierając w ten sposób potencjalnie przyszłego biznesmena, nigdy nie ma się pewności czy pieniądze rzeczywiście posłużą do rozwoju pomysłu na biznes.
Jak nie paść ofiarą internetowych oszustw? Przede wszystkim nie warto działać pochopnie i pod wpływem decyzji. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie, kiedy nagle dostaje się prośbę o małą pożyczkę od rzekomo bliskiego znajomego. Jednak przed przelaniem jakichkolwiek pieniędzy warto się upewnić czy na pewno znajomy potrzebuje pożyczki. W przypadku zbiórek internetowych dobrze jest sprawdzać strony, na której jest prowadzona konkretna zbiórka i czy jest reprezentowana przez wiarygodny podmiot, np. fundację. A jeśli nie masz pewności co do wiarygodności danej zbiórki, czasem lepiej nie przekazywać żadnych środków. Warto pomagać, ale tylko wtedy, kiedy ma się pewność co do wiarygodności proszącego o wsparcie.
1. NASK, CERT POLSKA: LICZBA OSZUSTW FINANSOWYCH W INTERNECIE ALARMUJĄCO ROŚNIE. NA CO UWAŻAĆ, JAKIE TRIKI STOSUJĄ PRZESTĘPCY, CO ROBIĆ, GDY TRAFISZ NA TREFNĄ STRONĘ? – https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5368,CERT-Polska-Liczba-oszustw-finansowych-w-internecie-alarmujaco-rosnie-Na-co-uwaz.html
2. Zbierał na seicento po wypadku Beaty Szydło. Usłyszał wyrok – https://www.rp.pl/prawo-karne/art40135141-zbieral-na-seicento-po-wypadku-beaty-szydlo-uslyszal-wyrok
Artykuł sponsorowany.